Ledning

Why Solutions AB
Erik Sonesson driver idag företaget som VD.


Erik, född 1968, har en bakgrund som IT-chef inom offentlig sektor, lokal VD för IT-konsultbolag samt Affärsutvecklingsuppdrag nationellt och  internationellt i stor IT-koncern.

Erik Sonesson, VD
erik.sonesson@why.se

Johan, född 1965, har bakgrund som Marknadsdirektör i några av Sveriges och Nordens större IT-företag samt managementkonsult med strategiutvecklingsuppdrag för flertalet uppdragsgivare inom tjänste- och IT-sektorn.

Johan Scherlin, styrelseordförande
johan.scherlin@why.se

Arne Gustin, styrelseleledamot

arne.gustin@agree2.se



Why Solutions Sundsvall AB
Whys första lokala kontor är etablerat i Sundsvall. De lokala entreprenörerna och delägarna som utgör kärnan i kontoret och bolaget är:

Erik Sonesson, VD
erik.sonesson@why.se

 

Lars Holmvall, säljare
lars.holmvall@why.se

Mats Olsson, säljare/konsult
mats.olsson@why.se

Peter Widmark, konsult
peter.widmark@why.se

Arne Gustin, styrelseleordförande

arne.gustin@agree2.se